USER PANEL



Login:
Password:

SEARCH 

ARCHIVE

«    Dec 2016    »
MonTueWedThuFriSatSun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

December 2016 (66)
November 2016 (725)
October 2016 (695)
September 2016 (727)
August 2016 (762)
July 2016 (695)

For about $20, You Could Buy... (6 pics)

  • Category: Pics  |
  • 22 May, 2012  |
  • Views: 10325  |
  • Like
  • +60
  • Dislike  |
  •  
  •   

1 For about $20, You Could Buy... (6 pics)


2 For about $20, You Could Buy... (6 pics)


3 For about $20, You Could Buy... (6 pics)


4 For about $20, You Could Buy... (6 pics)


5 For about $20, You Could Buy... (6 pics)






Do you like it?



№1 Author: Nsibai (22 May 2012 01:22) Total user comments: 5694


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • -5
  • Like
U R Right 04
  Reply       
№2 Author: bwave (22 May 2012 02:04) Total user comments: 2


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • +6
  • Like
Where the heck can you buy a whopper combo meal for $5.44???? 15

Around here you'd be looking at $7.xx
  Reply       
№3 Author: Scoobs (22 May 2012 02:19) Total user comments: 1653


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • -1
  • Like
They don't do Dominoes breadsticks where I live 11
  Reply       
№4 Author: threeyees (22 May 2012 03:35) Total user comments: 187


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • +9
  • Like
a pound of chicken is way more expensive than that here in Oregon
  Reply       
№5 Author: Nguyenazn (22 May 2012 04:09) Total user comments: 1144


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • -6
  • Like
Do you guys understand the whole meaning of this comparison ? Fast foods vs raw food. Eat things that healthy for you, not to kill you.
  Reply       
№6 Author: Grunt Callahan (22 May 2012 06:46) Total user comments: 2283


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • +7
  • Like
Nguyenazn,
Thanks for the newsflash Tom Brokaw.
  Reply       
№7 Author: adzhoe (22 May 2012 07:41) Total user comments: 14959


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • +4
  • Like
old post or way off. You want hamburger 96 percent lean is around five bucks a pound....doubt the voracity of this post.
  Reply       
№8 Author: Boahmad (22 May 2012 08:42) Total user comments: 230


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • -4
  • Like
so we r abused by some brands 10
  Reply       
№9 Author: Louie (22 May 2012 10:08) Total user comments: 8189


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • -5
  • Like
fx
  Reply       
№10 Author: Jinxaruny (22 May 2012 15:03) Total user comments: 10324


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • -1
  • Like
Well, things seem much cheaper in the US...
  Reply       
№11 Author: feemailgamer (22 May 2012 17:18) Total user comments: 64


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • +1
  • Like
but the first ones make me happy...fat...but they are delicious

also the prices of the walmart food are WAY low
  Reply       
№12 Author: styopa (22 May 2012 18:12) Total user comments: 957


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • +6
  • Like
First, the prices on Wal-Mart food are low for a reason....just because you cook it yourself doesn't mean its "healthy". Those are STILL loaded with fats, salt, and additives, plus 'fillers' which makes them cheap. Many of the Wal-Mart foods come from the bottom-of-the-barrel suppliers, lowest bid, etc. which can make you wonder what corners they're cutting and where....?

Second, this disregards the value of time or opportunity cost.
For example the KFC one, I can walk into KFC and buy that food for $20.
For the others, I have to
a) drive to the store (we'll consider that to be the same time as me driving to KFC, so a wash)
b) shop (that's going to be at least a half hour, assuming you don't have a list of specifically what you need, in which case you took the time to make out the list)
c) cook (considering all prep time, probably 45 mins to an hour)
d) clean up - another 15 mins (or more cost if you buy paper plates, etc.)

So all told, the KFC cost me no time, $20.
The other food cost me $20, plus 1:45. At a reasonable salary rate value of time, say $20/hour, that's another +$35 or $55 for my "$20" meal.

Sorry, I'm not saying anyone should eat fast food. Not a big fan of it myself. But there's a reason they're successful, and that's mainly because people are pressed for time.
  Reply       
№13 Author: Skurupu (22 May 2012 18:42) Total user comments: 427


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • 0
  • Like
No wonder americans are fat. Here in Norway, a normal meal on McD/BK is around $17-18. Going all the way to above $20 for the nice meals.

Not only that, but the burgers, fries and drinks are all SMALLER then those in america.
  Reply       
№14 Author: Pilgrim (22 May 2012 21:07) Total user comments: 2288


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • +1
  • Like
Still, I've never been to an empty Mc.Donalds/Burger King here in Norway.
  Reply       
№15 Author: yooshiio (22 May 2012 21:46) Total user comments: 117


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • -1
  • Like
orale esta bien 04
  Reply       
№16 Author: ClabbeSwe (22 May 2012 21:53) Total user comments: 209


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • 0
  • Like
So if all americans want to go to McDonalds in Norway it's good you already warned them of the prices. 08
  Reply       
№17 Author: MWarrior (23 May 2012 01:05) Total user comments: 993


  • Status: User offline
  • Activity rewards:
  • Dislike
  • 0
  • Like
A bag of dried kidney beans, or a side of KFC mashed potatoes that I can eat right away? Yeah, I gotta go with the potatoes on this one. I just can't see sitting around for 12 hours waiting for Walmart beans to rehydrate.

And skurupu, sounds like they're really screwing you guys. 03
  Reply       

Add comment

Name:

E-Mail:


bold italic underlined strike Ensert smilies
Type the two words shown in the image: